המעין - גליון מורחב במלאת 40 שנה לנפילתו של שלמה אומן ז"ל עקה"ש

המעין - גליון מורחב במלאת 40 שנה לנפילתו של שלמה אומן ז

גיליון 242 (תמוז תשפ"ב) שיצא לאור השבוע הוקדש לזיכרו ולכבודו של שלמה אומן הי"ד שנהרג במלחמת של"ג, שהמכון הוקם על שמו. שלמה ז"ל, בנו של פרופ' ישראל אומן שיבדל לחיים ארוכים, היה בוגר של ישיבת שעלבים, חניך למופת של שיטת 'תורה עם דרך ארץ' – בן תורה רחב אופקים, מוסיקאי מחונן ואיש ספר, שהשאיר בשנות חייו הקצרות חותם שלא יימחה בליבם של כל מכריו וחבריו מכל מעגלי חייו.

הגיליון הפעם כולל כ-400 עמודים (במקום כ-130 כרגיל), ובו מאמרים של שלמה אומן ז"ל ועליו ועוד כעשרים מאמרים בנושאים שונים, ובסופו רשימה של כל הספרים שנסקרו ובוקרו על גבי 'המעין' בכל שנותיו, כמעט אלפיים במספר.

בין המאמרים שבגיליון נמצא מאמר מכונן של הרב אהרן גבאי מאופקים, שבו הוא בוחן וסוקר את כל נוסחי התפילה שנוהגים ושנהגו בעם ישראל על פי עדויות כתבי היד והדפוסים, ומראה כיצד השתלשלו מנהגי התפילה זה מזה והשפיעו זה על זה (דרך אגב, אחת ממסקנותיו היא שדווקא נוסח אשכנז הוא ה'מקורי' ביותר, דהיינו שהוא השתנה והושפע הרבה פחות מכל נוסח אחר מאז שנוסד אי שם בתקופת הגאונים ואף לפניה). מאמר חשוב אחר עוסק בנושא שעומד להיות אקטואלי ביותר – כשרות הבשר המתורבת, המלאכותי. מאמר נוסף מאת הרב הראשי הרב לאו שליט"א בתגובה למאמר בגליון הקודם של הדיין הרב אוריאל אליהו, בעניין רמת חיוב האב במזונות הילדים. הרב אליהו טען שבתי הדין מגזימים בסכום הטלת חיובי המזונות על האב, והרב לאו מצדיק את המנהג בבתי הדין (לגליון הבא מוכן כבר מאמר תגובה של הרב אליהו). מאמר נוסף עוסק בדרכי הפסיקה של הרב עובדיה יוסף זצ"ל בשו"ת יביע אומר ע"פ הקדמתו לספר זה עם דוגמאות מתוך כתביו. מאמר נוסף של שני בוגרי ישיבת דרך חיים שבשעלבים עוסק בדיני קימה לכבוד רבו בזמנינו, ובו נספח מכתב תשובה אליהם מאת הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א. בהמשך הגליון נדפס הספד שנשא הרב זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל על הרב שלמה גורן זצ"ל, וכן דברים לזכרם של פרופ' יעקב שוויקה מאת אחיינו הרב חיים סבתו ראש ישיבת מעלה אדומים, הספד על הרב פרופ' טנדלר זצ"ל מאת נכדו הרב שמואל רפפורט, ודברים לזכרו של הרב שמחה הכהן קוק זצ"ל ע"י תלמידו הדיין הרב יהושע וייסינגר.

*מנויי המעין הקבועים / החדשים מקבלים בימים אלו את הגליון המורחב במשלוח בדואר ואינם צריכים לרכשו שנית

לחצו כאן לקישור לכתבה שתפרסמה באתר ערוץ 7 על המעין המורחב תמוז תשפ"ב  

 

₪30
דמי משלוח: החל מ- 8₪